W ramach przywitania - jestem Ewa a tutaj działam jako Autentico Fanatico. Jestem autentycznie zakręcona na punkcie mebli, ich malowania i stylizacji.

Mam sklep on-line farbami do mebli (www.farbadomebli.pl).
Prowadzę warsztaty malowania farbami kredowymi, farbami mineralnymi, akrylowymi i farbami mlecznymi.
Maluję i stylizuję meble dla siebie i na zlecenie; wykonuje też inne dekoracje przy użyciu farb kredowych, mlecznych, mieralnych i nie tylko.

Mam też stron informacyjną - porady, wybór farby do mebli, malowanie mebli - www.malowaniemebli.pl.

Zapraszam też na mój drugi blog, gdzie obecnie publikuję: slowhomeproject.blogspot.com/

Pozdrawiam!

02.10.2014

16. All You need is...

Co jest potrzebne do malowania farbą kredową?

Mebel, lub
inny drewniany przedmiot, lub
inny nie-drewniany przedmiot :)

Oczywiście, najlepiej jest malować drewniane przedmioty i powierzchnie (o malowaniu mebli z mdf-u i płyt laminowanych - post już wkrótce). Mogą być lakierowane, politurowane, pokryte bejcą, z surowego drewna itd. Każda powierzchnia będzie inaczej przyjmowała farbę, ale każdą powierzchnię farba ładnie pokryje.

Ile warstw farby kredowej kładziemy? Ile farby kredowej jest potrzebne do pomalowania mebla? 
To zależy od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć i jaki mamy punkt startowy (powierzchnia wykończona czy surowe drewno). Jeśli w planie są przecierki, nierówności, wariacje na temat stylu vintage czy shabby chic - wówczas perfekcjonizm i dążenie do równego pokrycia farbą powierzchni zdecydowanie nie będą naszymi sprzymierzeńcami. Ponieważ jeśli na gładko i równo wszystko pomalujemy, więcej siły włożymy w uzyskanie przecierek papierem ściernym.

Jeśli chcemy mieć mebel pełen charakteru, niejednoznaczny, artystycznie wystylizowany nie bójmy się niedbałych pociągnięć pędzla, nie dążmy do równego pokrycia farbą powierzchni za wszelką cenę - wystarczy jedna lub dwie warstwy farby w jednym lub dwóch kolorach. Jeśli malujemy na gładko (ewentualnie bierzemy pod uwagę drobne przetarcia na kantach i detalach) nastawmy się, że dwie warstwy farby będą konieczne. Jeśli zmieniamy kolor mebla z ciemnego na jaśniejszy lub biały - trzy warstwy farby mogą być konieczne (trzecia rozcieńczona delikatnie wodą).

Producent podaje, że puszka farby kredowej Autentico starcza na 8-13m2 malowanej powierzchni. Pytanie - jakiej powierzchni, jak malowanej i czym? Jeśli zakładamy, że na pewno położymy dwie warstwy farby to można próbować przeliczać powierzchnię mebla na pojemność puszki, ale lepiej przyjąć, że na malowanie komody lub szafy albo stołu i czterech krzeseł - puszka farby (minimum) jest potrzebna. Bardzo ważne jest czy malujemy meble tylko na zewnątrz czy również w środku - na dwukrotne malowanie wewnątrz, wszystkich powierzchni, półek, szuflad itp. potrzeba stosownej ilości farby.

Tester farby Autentico (100ml) jest dobry, aby dany kolor wypróbować np. na taborecie, małym stoliczku nocnym, drewnianych skrzyneczkach, pudełkach, gazetowniku itd.

Na pomalowanie niżej pokazanych dwóch mebli zużyłam dwie puszki farby Autentico White Cliff (zdecydowanie mój najulubieńszy biały kolor z całej palety kolorów Autentico Chalk Paint :) oraz 2/3 puszki wosku Autentico - jak widać oba meble były malowane wewnątrz i na zewnątrz. Tym razem po przygotowaniu mebla do malowania (umycie, wyczyszczenie go w środku i na zewnątrz, odtłuszczenie), że obędzie się bez Sealera a jednak! Na drzwiczkach witryny po jednej warstwie farby znienacka pojawiły się żółte zacieki a w jednym miejscu w środku wyszła zielonkawa plama. Pokryłam te miejsca Sealerem Autentico i jak wysechł (po godzinie) malowałam dalej - plamy już się nie pojawiały.

*        *       *

What do we need to paint with chalk paint?
Piece of furniture, or
Another wooden item, or
Another not-wooden item :)


Of course, it is the best to paint wooden item (soon I will make a post about painting laminated furniture), but almost any surface will can be covered with chalk paint, due to its excellent adhesion.

How many layers of chalk paint shall we place? What amount of chalk paint is needed to paint a furniture?

It depends from the idea that we have for our project and what is our starting point – the surface is finished or is it raw wood? If we are planning to have a shabby-chic or vintage-style piece of furniture – it is not good to fight for excellent coverage. If we paint everything very smoothly and perfectly even, we will need more time to sand it, if we want to have seriously distressed piece of furniture.

If we want to have an original, styled furniture we should use your brush neglectful, do not fight for evenness or to cover furniture perfectly with paint – one or two layers of paint in one or different colors will be enough. If we don’t want to distress our furniture (or maybe we want to distress in a very delicate way – only on edges and details) and we are changing dark furniture with white paint, we should be prepared for two or three layers of paint (the last one diluted slightly with water).

It is given that Autentico 1 liter can is sufficient for coverage app. 8 to 13m2. Question – what surface, is it painted or covered with something already or not? It is hard to judge. If we are assuming that for sure we will put two layers of paint then we may try to count the surface of the furniture into the numbers of cans, but we never know exactly how the wood will react, so it is better to assume that for one chest of drawers or wardrobe one can of paint (as minimum) is necessary. Important it, are we painting only from outside or also inside – painting furniture inside is paint (and time) consuming :)

Autentico tester is good for trying on small stool, night stand, small wooden decorations etc. For painting above presented pieces of furniture I have used two cans of Autentico Vintage Chalk Paint in White Cliff color and 2/3 of Autentico Wax - items were painted inside and outside. No surprises during preparation, so I thought that Autentico Sealer will not be needed, but all of a sudden yellow stains appeared on the paint on one doors after one layer of paint and in one corner – green spots. I have covered these places with one layer of Sealer, then painted white again and I have never seen these stains again!

13 komentarzy:

 1. Meble prezentują się pięknie! Zastanawiam się czy tymi farbami bez obaw mogę pomalować meble z mdf?
  Pozdrawiam,
  Katarynka

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planie obszerny post na ten temat, bo to częste pytanie :)
  Można malować meble z płyty mdf, bo farba je pokryje, ale trzeba mieć na uwadze, że sztuczne okleiny mają tendencję do rozwarstwiania się, odpryskiwania, łamania - farba będzie na tyle wytrzymała na ile wytrzymałe jest podłoże, na którym ona się znajduje - nie jest to rozwiązanie na lata, raczej doraźna ulga dla kogoś, kto już nie może patrzeć na swoje meble :)
  Trzeba też powierzchnię przygotować - trochę zmatowić (przetrzeć papierem ściernym 80-120), odkurzyć dobrze oraz jak zawsze mebel dobrze umyć, odtłuścić. Pomalować, zawoskować, wystylizować i dać dwa-trzy tygodnie woskowi, aby "okrzepł" i farbę zabezpieczył.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurcze nigdy nie próbował malować w ten sposób mebli. Doświadczenia mam jedynie ze zwykłą farbą do drewna a tu takie cudo...efekt rewelacyjny!

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję!
  Zapraszam do wypróbowania takiego malowania! Albo na warsztatach (najbliższe w sobotę), albo po zakupie farby i wosku - u siebie w domu :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Noszę się z zamiarem wypróbowania farb kredowych - kurcze, mam tyle fajnych mebelków których nie chce mi się skrobać, a taka farba załatwiła by sprawę z oczyszczanie powierzchni .... kurcze, leniwa się robią na jesień ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam , zaczęłam malować i właśnie pojawiły mi się zażółcenia na całym meblu!! Nie mam i nie jest dostepny w sklepie internetowym Sealera czy są jakieś inne sposoby ?? czy może na białą farbę nałożyć ciemniejszą czy ona pokryje te zażółcenia ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakładam, że mebel był malowany na biało lub jasnym kolorem... Oczywiście, można użyć ciemnej farby, wówczas zażółcenia przestaną być widoczne, można nałożyć ciemny wosk i zatuszować w ten sposób przebarwienia. Można również Sealerem z Autentico, delikatnym lakierem wodnym lub szelakiem pokryć mebel a potem znów do pomalować na jasno.

   Usuń
 7. Świetna strona! Gratuluję!!!

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam dwie stare (po dziadkach i pradziadkach) piękne witryny, niestety lakierowane wielokrotnie i bardzo ciemne, a marzą mi się białe meble w salonie... Przeraża mnie drapanie, szlifowanie i przygotowywanie tych mebli do malowania. Rozumiem, że dzięki proponowanym przez Ciebie farbom kredowym nie muszę pozbywać się starych warstw lakieru przed malowaniem, a efekt będzie taki jak na Twoich zdjęciach???

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że tak :) Nie trzeba mebli szlifować przed malowaniem farbami kredowymi, na tym polega wygoda ich użytkowania. Niekiedy bez szlifowania jednak się nie obędzie, ponieważ farba na tyle jest wytrzymała, jak podłoże na które jest kładziona. Jeśli podłoże jest niestabilne, łuszczy się, jest spękane - lepiej zeszlifować stare powłoki i malować oczyszczone drewno. Pozdrawiam!

   Usuń
 9. Witam. Pomalowałem listwy przypodłogowe z MDF na biały kolor. Listwy mają po drugiej stronie (montowanej do ściany) frezowanie, tzw. podcięcie na kabel o szerokości ok. 3 cm. Po pomalowaniu po kilku dniach na zewnętrznej części listwy pojawił się pożółkły pasek odpowiadający szerokości przefrezowania. Nie wiem, jaka jest przyczyna wystąpienia tego. Macie jakiś pomysł?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podejrzewam, że tam gdzie frezowanie była surowa, niezabezpieczona powierzchnia drewniana i farba zżółkła pod wpływem wysięku z drewna. Można pokryć lakierem zżółknięty pasek i ponownie pomalować - powinno być dobrze. Malowanie ponownie na biało, bez zaimpregnowania drewna, nie
   Pozdrawiam,
   Ewa
   Ewa

   Usuń